Bir evliliği noktalamak, boşanmaya karar vermek büyük bir adımdır. Bazı boşanma davaları zor ve karmaşık bir sürece sahip olabilir.  Bu nedenle deneyimli bir boşanma avukatı aramak gerekmektedir. Bir boşanma davasında kendi özel durumunuzu avukat anlatacağınız için kendinizi rahat hissettiğiniz bir avukatla çalışmak önemlidir. Hayatınızı size özel kılan şeylerde uzmanlaşmış bir boşanma avukatı arayabilirsiniz. Bu aramayı yaparken çevreden, arkadaşlardan ya da internetten bölgeye göre boşanma avukatı İzmir Bornova araması sıklıkla yapılmaktadır. Avukat ve müvekkil arasında oluşacak güven bağı boşanma sürecinin daha az stresli ve kolay olmasını sağlar.

Boşanma avukatı, alanına yönelik boşanma davasına, velayet, iştirak nafakası ile yoksulluk nafakası, yardım nafakası davalarına bakar. Bununla birlikte boşanma sebebiyle hakkı ihlal olan eş için maddi tazminat ve manevi tazminat davası sürecinde de destek verir. Komple bir dava sürecini yürütecektir.

Boşanma davalarında daha önce görev almamış bir avukatla çalışmak bu zor süreçte olumsuz olabilir. Bu nedenle alanında uzman ve deneyimli bir avukattan destek almak faydalı olacaktır. Bununla birlikte, haklarınızın ve çıkarlarınızın korunduğundan emin olmak için boşanmada en azından bir avukatın anlaşmanızı gözden geçirmesi her zaman tavsiye edilmektedir. Ayrıca avukat anlaşmanızın mahkeme tarafından kabul edilmesini ve ileride doğabilecek önemli sorunları gözden kaçırmamanızı da sağlayacaktır.

boşanma avukatı İzmir Bornova

Boşanma avukatı İzmir Bornova sizin için adil bir anlaşmanın nasıl olacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Bununla beraber sözleşmenizin gözden geçirilmesi, davanızda ilgili tüm gelişmelerin takip edilmesi, boşanma sözleşmesini mahkeme tarafından kabul edilecek bir formatta düzenlenmesi gibi birçok önemli işi halleder. 

Aile hukuku davalarında boşanma davalarına bakan boşanma avukatları Türkiye Barolar Birliği çatısı altında görevini yürütmektedir.

Özellikle çocuklar söz konusuysa, bir avukat, mülk dağıtımı, nafaka ve daha fazlasıyla ilgili önemli sorularınıza net cevaplar verebilir. Boşanmak hem yasal hem de duygusal olarak ciddi ve uzun vadeli etkiler bırakabilen bir süreçtir. Bununla beraber bu süreçte pek çok yapılması gereken işlem vardır. Özellikle hukuki yardım almadan bu süreç oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Boşanma davaları boşanma dilekçesi verilmesi ile başlar. Bu sürede mahkeme dava ilgililerinden deliller talep edebilir. Davanın açıldığı yere, davanın çeşidine ve açılma sebebine göre boşanma davaları çeşitlilik gösterir.

Özel boşanma nedenleri;

  • Zina
  • Hayata kast veya pek kötü ya da onur kırıcı davranış
  • Küçük düşürücü suç işleme
  • Haysiyetsiz hayat sürme
  • Terk
  • Akıl hastalığı gibi sebeplerdir

Genel boşanma sebepleri;

  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
  • Eşlerin anlaşması
  • Ortak hayatın yeniden kurulamaması gibi sebeplerdir

Aile hukuku kapsamında boşanma davalarında deneyimli bir avukatla çalışmak tüm boşanma sebepleri için geçerlidir. Boşanma davaları iki kısımda incelenmektedir. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları olarak iki farklı dava çeşidi vardır. Anlaşmalı boşanma davaları daha kısa süreli ve hızlı sonuç alınan davalardır. Çekişmeli boşanma ise daha uzun sürer. Bu dava; nafaka, tazminat ve mal paylaşımı gibi hak paylaşımlarında anlaşma sağlanamazsa çekişmeli boşanma davası açılmaktadır. Bununla birlikte dava sürecinde anlaşmazlıklar giderilirse bu dava anlaşmalı boşanmaya dönebilmektedir.

Boşanma avukatı İzmir Bornova, İzmir’de açılan tüm boşanma davalarında, yardım nafakası, yoksulluk nafakası gibi davalarda ve mal paylaşımı davalarına da bakmaktadır. Burada avukat, boşanma davasının yanı sıra boşanma sebebiyle hakkı zarar görecek olan tarafların haklarını korumakla yetkilidir. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde boşanma avukatı ile çalışmak hem beklentilerinizi uygun şekilde belirlemenize hem de dava sürecinde oluşabilecek anlaşmazlıklardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Detaylı bilgi için boşanma avukatı sayfamızı ziyaret edebilir, iletişim sayfasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir