Ceza Hukuku Nedir?

Halkın, mülkiyeti ya da manevi refah için tehdit edici, zararlı ya da tehlikeye atan davranışları caydırmaya ve cezalandırmayı amaçlayan ceza hukuku aynı zamanda suç ve cezaların yaptırımların açıkla kavuşturulmasını sağlar. Ceza avukatı ise ceza Mahkemesi ve ceza hukuku kapsamında hizmet veren avukattır.

izmir-ceza-avukati

İzmir Ceza Avukatının İşlevi

Ceza avukatları, bir suçla itham edilen kişi, kuruluş ya da tüzel kişileri savunmak için çalışmaktadır.Ceza avukatı; başta Anayasa, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Türk Ceza Kanunu olmak üzere ceza mevzuatına hâkim olan avukattır. Bir ceza avukatı müvekkillerini asliye ceza, ağır ceza, sulh ceza, fikri ve sınai haklar davalarında temsil eder. Bölgenizde İzmir ceza avukatı arayışınız bulunuyor olabilir. Ceza davası temelde savcı iddianamesi ile açılan bir davadır. Davaya konu olan kişinin söz konusu suçu işlediğine dair yeterli düzeyde şüphe bulunması gerekmektedir. Her ceza davası temelde bir kamu davasıdır.

Aynı zamanda genel mahkemeler dışında, suçun niteliği ve failin ehliyeti nedeniyle ceza davalarına bakmakla yükümlü olan bazı özel mahkemeler de bulunmaktadır. Bunlar;

  • Çocuk Mahkemesi,
  • Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi,
  • Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi

Büromuz İzmir ağır ceza avukatları bu bağlamda gerek tecrübeleri ile gerekse yetkinlikleri ile en iyi ceza avukatları arasında yer almaktadır. Bir ceza avukatının sahip olması gereken yeteneklerin başında sözlü ve yazılı savunuculuk becerileri gelmektedir. Aynı zamanda soruşturma ve araştırma becerileri gelişmiş ve güçlü bir savunma oluşturacak düzeyde bilgi sahibi olmalıdır.

izmir-agir-ceza-avukati

Bir hukuki strateji geliştirmek, içtihat hukukunu analiz etmek ve karmaşık davaları dava etmek için güçlü analitik yetenekler gerekir. İzmir asliye ceza avukatları aynı zamanda ceza mahkemelerindeki tecrübeleri ile müvekkillerin doğru ve adil bir şekilde yargılanmasını sağlamaktadır. Ceza dosyaları insan hayatındaki en önemli varlıklardan olan özgürlüğü doğrudan etkilediği için bu hukuki dosyalara büyük önem verilmeli ve buna göre iyi bir araştırma sonucunda ceza avukatı tercihi yapılmalıdır. Bir ceza davasında profesyonel hizmet alımında geç kalınmaması önemlidir. Bir profesyonel ceza avukatıyla çalışılması gereken en doğru zaman dosyaların daha ilk aşamasıdır. Bir davanın başından sonuna kadar o davaya hâkim olan avukat-müvekkil birliği mutlaka daha avantajlı olacaktır. Kimi zaman yargılama tamamlanmış, hüküm kurulmuş ve kesinleşmiş olabilir. Bu durumda dahi dosyanın deneyimli ve uzman bir ceza avukatı tarafından incelenmesi, yapılabileceklerin ortaya konularak hizmet alınması uygun olacaktır.

Güçlü bir müvekkil-avukat ilişkisi kurmak için mükemmel kişilerarası beceriler gereklidir. İzmir ceza avukatı tavsiye araştırması yapıyor olabilirsiniz. Ceza hukuku davalarında özellikle ayrıntılara dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü vaka sonuçları genel olarak kanıtların küçük ayrıntılarına odaklanarak ortaya çıkar. Ceza avukatı işine karşı tarafsız ve kararlı bir yaklaşıma sahip olmalıdır. Bunun yanında Türk Ceza Kanunu ve Özel Ceza Kanunlarına tam hakimiyet sağlamalıdır. Hukuki düzenlemeler ile eylemleri doğru bir şekilde kıyaslamalıdır.