Boşanma Avukatı – Aile Hukuku

Boşanma, Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen evliliği sona erdiren durumlardan biridir. Türk Medeni Kanunu’nun 161-184 maddelerinde düzenlenen boşanma hükümlerine göre boşanma hali sadece hâkimin kararı ile mümkündür. Boşanma kararı aldıktan sonra kanuni yollara başvurulduğunda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. İzmir boşanma avukatı arayışında olanlar için uzman boşanma avukatları ile hizmet veren bürolar seçilmelidir. Uzman bir boşanma avukatı sayesinde  içiniz rahat bir şekilde süreci geçirmeniz sağlanır.

izmi-en-iyi-bosanma-avukati

Boşanma Davası Nedenleri

Boşanma davası nedenleri arasında özel ve genel boşanma sebepleri olarak farklı başlıklar vardır. Boşanma davasını açmayı düşünen eş bu boşanma nedenlerinden en az biri ile ilişkilendirmelidir. Zina, hayata kast, onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme özel boşanma nedenleri başlığında sıralanırken, kusurlu hareketle evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olma, anlaşmalı boşanma ya da fiili ayrılık gibi nedenler genel boşanma sebepleri arasındadır. Boşanma davası ne olursa olsun evli çift için hem zordur hem de oldukça yıpratıcı bir süreç olabilir. Profesyonel olarak hukuki bir yardım almak bu zorlu sürecin üstesinden gelmeyi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu nedenle İzmir boşanma avukatı tavsiye isteğinde bulunabilirsiniz. Böylece içiniz daha rahat bir şekilde süreci yönetebilirsiniz.

Bir boşanma avukatı en iyi şekilde sizi yönlendirerek ve ilettiğiniz olguları değerlendirerek boşanma davasının açılıp açılmayacağını, boşanma sebeplerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırabilir ve sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir. Öncelikle mahkemelerde bir vekil tutma zorunluluğu olmadığını bilmek gerekir. Aile mahkemelerinde taraflar kendi haklarını arayabilirler. Fakat bir boşanma avukatıyla çalışmak bu süreci hızlı ve etkili bir şekilde geçirmenizi kolaylaştırır. Özellikle avukat olmadan boşanma ya da mal rejimi tasfiyesi talebiyle açılan davalarda kişinin büyük hatalar yaptığı görülebilmektedir. Bu kadar önemli konular üzerinde tabii ki en iyi boşanma avukatı arayışı gerekliliği doğmaktadır.

İki adet hakim çekici ve iki adam eli

Boşanma Davası Süreci Nasıl İlerler?

Boşanma davasının hazırlık süreci de oldukça önemlidir. Burada yine boşanma sebebinin doğru tespit edilmesi ve iyice araştırılması gerekmektedir. Çünkü hâkim, davacı olan eşin boşanma sebebine göre bu davayı ele alacak ve karar verecektir. Bir boşanma avukatı ile çalışmak bu yüzden aslında bir gerekliliktir. Doğru yönlendirme ile aile hukukuna ve mal paylaşımına ilişkin uyuşmazlığın dava dışı çözümü için arabuluculuk yapılabilir. Boşanma arabuluculuğu, siz ve eşiniz önemli şartlar üzerinde tam olarak anlaşamıyorsanız, boşanmayı kolay bir şekilde süreçte tutmak için tercih edilebilecek bir yoldur. İzmir en iyi boşanma avukatı bu bağlamda oldukça merak edilen bir konudur. Müvekkil ile avukat arasında yapılacak görüşmede detaylı bir bilgi alışverişi olur. Bu nedenle alanında uzman bir boşanma avukatı size en doğru soruları sorarak detaylı bir rapor hazırlar. Hayatınızın en önemli ve çoğunlukla sıkıntılı geçebilecek bir döneminde başvuracağınız avukat size bu yolda eşlik edecektir.