fake hesaptan hakaret

Sosyal medya platformları günümüzde sıklıkla kullanılan içerik paylaşım araçlarıdır. Öyle ki günümüzde toplumumuzun büyük bir kısmı günlerinin neredeyse tamamını sosyal medya platformları üzerinde geçirmektedir. Bu platformlar sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki insanla tanışabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra tanıdığınız ve sevdiğiniz insanlarla etkileşimde bulunarak onlarla video, fotoğraf, anlık durum gibi görselleri paylaşabilirsiniz. Sosyal medya platformlarının saydığımız bu güzel yanlarının yanı sıra kötü yanları da bulunmaktadır. Gerçek hayatta suç işlenebileceği gibi sanal platformlar aracılığıyla da suçlar işlenebilmektedir. Bu içeriğimizi sosyal medyada hakaret nereye şikâyet edilir gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Kanunlarımızda suç olarak değerlendirilen bu davranışların birtakım cezaları bulunmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinde Yapılan Davranışlar Kontrol Ediliyor Mu? 

Sosyal medya platformlarında anlık olarak milyarlarca insan çevrimiçi bulunmaktadır. Bu kadar insanın bir arada olduğu bir yerde kurallar bir bütünün parçası gibi rol oynamaktadır. İnsanlar sosyal medya mecralarında gerçek hayatta hiçbir yerde göremeyeceği insanlarla karşı karşıya gelebilir. Sağlanan bu sınırsız ulaşım imkânı bazı kullanıcılar için kötüye kullanım isteği doğurmakta ve onların bu hareketler neticesinde hiçbir yaptırım ile karşı karşıya kalmayacağını düşündürtmektedir. Sosyal medyada hakaret suçu ile karşı karşıya kaldığınızda nasıl bir yol izleyeceğinize dair rehber niteliğinde içerimizi okuyarak sizlerde bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Hangi Kelimelerin Kullanılması Hakaret Suçu Oluşturur?

İnternet ortamında işlenen suçlar genellikle bilişim hukuku çerçevesinde düzenlenmektedir. Olayın gelişimine göre her ne kadar suç sanal alemde gerçekleşmiş olsa da istisnai olarak bazı durumlarda bu kapsama dahil edilmemektedir. Sosyal medyada hakaret suçlarında pek çok farklı metod bulunmaktadır. İnsanlar kendilerine ait olmayan fake olarak tabir edilen hesaplardan çok yakından tanıdığı kişilere istenmeyen bir sürü mesaj atabilmektedir. Sanıldığı gibi fake hesaplar bulunamaz değil, en kısa sürede yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkartılabilir durumlardır. Fake hesaptan hakaret veya sahte hesaptan hakaret suçları da günümüzde çok kolay bir şekilde tespit edilmektedir. 

Tüm bunların yanı sıra bir kişinin paylaşmış olduğu fotoğraftaki fiziksek özelliklerine, ruhsal bütünlüğünü bozmak amacıyla hakaret ve olumsuz fikir beyan eden yorumlar yazmak hakaret suçunu oluşturan fiillerden biridir. Öyle ki bir kişinin gerçekte var olan bir özelliğini sadece renciden etmek amacıyla yorum veya mesaj olarak göndermek de günümüzde hareket suçunu oluşturmaktadır.

İnsanlara yapılan yorumlarda aşağılayıcı yorumlar ve küfür olarak tabir edilen kötü sözler bu suçun temel unsurlarıdır.

2. İnternet Yoluyla Hakaret Suçunun İşlenmesi 

Bazı durumlarda, bir hak ihlalinin hakaret veya tehdit olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda kafa karışıklığı olabilir. Özellikle hukuki inceleme suçun unsurları ile yapıldığında siber tehdit suçu, çeşitli anlamlarda hakaret suçundan farklı şekil ve sonuçları olan bir suçtur.

Tehdit, bir kişiye makul olmayan bir şekilde zarar göreceği veya zarar göreceği söylendiğinde ortaya çıkar. Tehdit edilen suçun önemli ve haksız zarara yol açacağını mağdura bildirmek yeterlidir. Hakaret suçunda amaç zarar vermek değildir. Bununla birlikte, sosyal medyadaki dilekçe hakkı, basın hakkı, savunma dokunulmazlığı talep hakkı gibi temel haklar kapsamında yapılan bazı paylaşımların hakaret suçu oluşturduğu söylenemez. Hangi hareketin suç oluşturup oluşturmayacağını İzmir Bilişim Avukatı aracığıyla tespit edebilirsiniz.

bilişim hukuku

3. İnternet Yoluyla Hakaret Suçunun İspatı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları (Facebook, Twitter, Instagram gibi) üzerinden işlenen suçlarda suçluları tespit etmek son derece kolaydır. Öncelikle şikayetçi olduğunuz hesap bilgileri platform kurucularından devlet adına talep edilmektedir. Yapılan bu talep sonrasında kişinin ip bilgileri varsa özel iletişim bilgileri dahil olmak üzere tüm bilgileri adli makamlarla paylaşılmaktadır. Yani bu suçu işleyen kişiler her ne kadar fake hesap açmış olsalar bile kanun ve kurallardan kaçamamaktadırlar.  Tüm bunların yanı sıra işlenen suçlarda karşı tarafın adı ve fotoğrafı olduğu için emniyet teşkilatı hiçbir bilgi talep etmeden de suçluları yakalama imkanına sahiptir.

4. İnternet Yoluyla Hakaret Suçunda Şikâyet Süresi ve Zamanaşımı

Her şikâyet türünde olduğu gibi bu şikâyet türünde de zamanaşımı söz konusu olmaktadır. Sahte Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Hakaret Edilmesi Suçu şikâyete bağlı suç olarak değerlendirilmektedir. Bu hakarete maruz kalan kullanıcılar olayın gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içerisinde şikâyette bulunabilir. Bu süreç içerisinde şikâyette bulunmayan kullanıcıların şikâyet hakları zaman aşımına uğrayacaktır.

5. Hakaret Suçu Cezasının Ertelenmesi veya Adli Para Cezasına Çevrilmesi

Hakaret suçlarında işlenen suçlara karşılık olarak hapis cezası yerine adli para cezası da verilmektedir. Bu kararda verilen cezanın süresinin düşük olması ve ağız cezalara girmediğinden dolayı adli para cezası hükmü verilebilmektedir. İnternet ve sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçlarında doğrudan adli para cezası hükmü de verilebilir.

İzmir Deneyimli Bilişim Avukatı

Sahte Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Hakaret Edilmesi Suçu ile karşı karşıya kalan kişilerin dava açması gerekmektedir. Sosyal medya platformu üzerine fenomen olun veya olmayan gönderilerinize gelen tüm kötü yorumlarda şikâyet hakkınız bulunmaktadır. Ülkemizde hızla gelişen bilişim hukuku sayesinde haklarınız yasalarla koruma altına alınmaktadır. Adınıza açılacak olan davalarda süreci yakından takip etmesi ve hakkınızı savunması için bilişim avukatı ile çalışmanız gerekebilir. İlgili avukatlarla görüşürken bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olup olmadığını sorgulamak en doğal hakkınızdır. Bizler İzmir Bilişim Avukatı bürosu olarak tüm haklarınızı biliyor ve müvekkillerimizin haklarını savunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Aklınıza takılan soru ve diğer detayları bizlere iletişim adreslerimiz üzerinden iletebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir