Yıllık kira sözleşmesi gerçekleştirilirken aylık ödeme, metrekare üzerinden evin yapısı, kaç odası ve salonu olduğu, özel demirbaşları gibi kayıtlar yapılır. Kira sözleşmesi 2021 arasında bu koşullar güvence altına alınmasını sağlar. Her iki tarafın da mağdur olmaması için hazırlanmalı, taraflardan her ikisine de uygun yapıda olmalıdır.

Ev veya iş yerlerinin sahiplerinin kanuna ve hukuka uygun olmayan, bölgeden talep edilebilecek kiranın üzerinde miktar istemesi gibi hususlar bulunmaz. Dolayısıyla süreci emlakçıların yerine avukatlar takip etmeli, böylece gayrimenkul sahibi ile kiracının haklarını korur vaziyette kararlar alınmalıdır.

Uzman ve profesyonel hukuk bürosuyla irtibat kurulursa depozito, kira bedelinden demirbaşların korunması gibi durumlar eşit şekilde dağıtılabilir.

Yıllık Ödeme Belirlenebilir Mi?

Gayrimenkul sahipleri ödemeyi yıllık anlamda talep edebilir.  Süreç içerisinde sizden doğrudan bir takım şartlar öne sürülüyorsa kira sözleşmesi 2021 kiracıyla imzalanabilir. Bu doğrultuda aylık yerine 12 ayın toplu biçimde ödenmesi gerçekleşir. Gerekli yatırım işlemlerine kadar olan süre kaydedilebilir.

Burada makbuz kesilmesi zorunlu bir işlemdir. Dolayısıyla gayrimenkul sahibi ya da kiracı imzalanan sözleşmeye aykırı davranışlarda bulunuyorsa profesyonel bir hukuk bürosuna gidilerek şikâyette bulunulabilir.

Kiralık olarak vermek istediğiniz mülkün kira değerini aylık şekilde ve bölgede yer alan ortalamanın üzerinde olmayacak, kiracıya da uygun gelecek şekilde belirler ve 12 ile çarparsanız, yıllık kira bedeli meydana çıkar.  Aynı zamanda doğrudan belirlenen nakit elden ödeme veya bankadan ödeme işlemini, makbuz ile taraflar adına kaydederek yıllık kiralama yapılabilir.

Borcun Ödenmemesi Durumunda Tahliye Süresi Ne Kadar?

Anlaşmanın imzalanması ardından kira borcu uzun bir süre ödenmiyorsa, aylık ödeme düzenli biçimde olmuyorsa kira sözleşmesi 2021 kapsamında doğrudan ödemelerin yapılmaması öne sürülerek, icra takibi gerçekleştirilebilir.

Ardından verilecek olan karar çerçevesinde takip süreci başlatılabilir. Tahliyeye ilişkin karar da böylece ortaya çıkar. Tahliyenin kısaltılması söz konusu değildir. Bu nedenle kiracı anlaşmaya yanaşmıyor yahut anlaşılamıyorsa mahkemelere başvurulmalıdır.

Eğer doğrudan tahliye için girişim talep edilirse profesyonel hukuk bürosu kapsamında davalar 4-5 aya kadar devam edebilmektedir. Başvuru ardından bir aylık ödeme zamanı olması ve bunun ardından aynı yıl tekrar ödenmediği durumunda yeniden süre mevcut olması buna nedendir. Hukuka ve kanunlara uygun şekilde davranılarak kiracının evden tahliye edilmesi için ortalama 4 aylık süre uğraşılmalıdır.

Tahliye Süresi Kısaltılabilir Mi?

Gayrimenkul sahipleri ödemelerin yapılmaması, anlaşmanın da gerçekleştirilememesi durumunda tahliye isteyebilmektedir. Bunun için gerekli sürenin kısaltılması adına sadece icra takibi ve ardından tahliye başvurusunda bulunulması gerekir.

Buna yönelik bir başvuru gerçekleştirilmesi ardından kiracıya birer ay olmak üzere imkân verilir. Aynı zamanda kiracı ile görüşerek evden çıkması, kiranın ödenmesi ile ilgili anlaşma yapılması da mümkündür. Tahliye işlemleri için yaptırım zoruyla çıkarılmasının önüne geçilmesi sebebiyle hukuken 3-4 aylık bir süre gereklidir.

Aksi durumlarda kiracı dört ay öncesinde evden çıkarılamaz. Şayet ödeme gerçekleştirirse tahliye süreci de uzayacaktır. Bu sebeple kiracının çıkartılması talep ediliyorsa kira sözleşmesi 2021 için alanında uzman hukuk bürosu ile görüşme yapılmalı, tüm yollar incelenerek en kısa olan kullanılmalıdır.

Kira Yılında İki Kez Ödeme Olmaması

Gayrimenkul sahibine kiracı tarafından bir kira yılı kapsamında iki ve bunun üzeri sayıda ödeme olmazsa, mülk sahibi icra ve tahliye talebi yaparsa kiracı çıkarılabilir.

Eğer doğrudan kira yılında iki kez ödeme olmadığına şahit olunursa, yıllık sözleşmeye uygun biçimde kiracı icraya verilir ve ardından evden tahliye edilebilir.

İzmir avukat için Kalemci Hukuk ile iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir