Bilişim Hukukunun Önemi

Günümüzün teknolojileri hemen hemen tüm cihazlara ve nesnelere yüklenen küçük bilgisayarlardan oluşmaktadır. Çok uluslu bir ağ oluşturmanın sonucu olarak bu bilgisayarların hepsi birbirine kenetli bir şekilde çalışır duruma gelmiştir. Gelişen teknoloji, atılan teknik başarı adımları aynı zamanda çok sayıda yasal sorun ve çatışma alanına da yol açmaktadır.

izmir-bilisim-avukati

İzmir Bilişim Avukatı

Bir bilişim suçları avukatı özel gizlilik, teknoloji, yazılım, internet ve bulut bilgisine sahip olmalıdır. Bu hukuk alanı geniş çapta görevlendirilen avukatlardan oluşmaktadır. Bilişim suçları avukatı İzmir sorusu merak edilmektedir. Bilişim avukatları yalnızca bireysel davalarda değil aynı zamanda şirketlerin yatırım almaları veya halka arz gibi aşamalarda da şirket ve onların ortaklarına hukuk danışmanlığı vermektedir. Bilgisayarlar ve dijital olan her şey, bilişim hukuku, bilgisayar hukuku veya internetin ilk günlerinde siber hukuk olarak adlandırabilecekleri kategoride yer almaktadır.

Bugün internetin yararları ve zararları hala en çok tartışılan konulardan biridir. Bazı kişiler interneti her zaman yararlı bir şekilde kullanmaz. Bilişim suçlarında takip ve tespit edilmek gerçek hayata oranla daha zor olabilir. Bu nedenle bilişim suçlarının sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu suçlardan doğan hukuki uyuşmazlıkların çözümünde hangi bölgede yaşadığınıza göre İzmir bilişim avukatı seçeneği devreye girmektedir. İnternet üzerinden dolandırıcılık, bilişim sistemlerine girme, içerik kaldırma, şantaj suçu ya da tehdit suçu gibi bilişim suçları avukatların en fazla aldığı davalardandır. Bilişim alanındaysanız, genel bir ticaret avukatı yerine bir bilgi teknolojisi avukatı ile çalışmanız çok önemlidir. Bir bilişim teknolojisi avukatı, sektörünüzün teknik özelliklerini anlayacaktır. Buna göre sizi bilgilendirecek ve değerlendirecektir.

TCK’da bilişim alanında suçlar başlığı altında yer alan bazı bilişim suçları şu şekildedir;

  • Bilişim sistemine girme (m.243)
  • Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (m.244)
  • Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması (m.245)
  • Yasak cihaz veya program kullanılmasıdır. (m.245/A) 
bilisim-avukati

Bir bilişim suçları avukatıyla çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü bir suç işlendikten sonra bunun internette yayılma hızı oldukça fazladır. Örneğin herhangi bir yalan haberin dakikada binlerce paylaşım yapılması mümkündür. Bu da bireyin kişilik haklarını ihlal edecektir. Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, kişinin online itibarının zedelenmesi gibi durumlarda mağdur yaşadığı şehre göre örneğin bilişim avukatı İzmir araması yaparak en iyi avukat ile çalışmak isteyecektir. Bilişim suçlarında uzmanlaşmış bir avukat yaşadığınız olaya göre tüm hukuki süreci en iyi ve etkili şekilde yürütecek ve yasal yolları sizin için yönetecektir. Bilişim avukatları, yasal riskleri tanımada uzmanlaşmıştır ve kuruluşunuzun geçerli yasa ve düzenlemelere uymasına yardımcı olacaktır. İyi bir bilişim suçları avukatı, geniş bir sözleşme hukuku anlayışına, fikri mülkiyet, mahremiyet ve bilişim hukukuna (alan adlarından veri korumaya ve yazılım lisansına kadar değişen) derinlemesine bir anlayışa sahiptir.