Günlük yaşamda herhangi bir sebepten dolayı ya da durduk yere bir kişiden iftiraya maruz kalma durumu söz konusu olabilir. Böyle durumlarda kişiler profesyonel anlamda ve hukuki anlamda hakkını arayarak, avukatla birlikte hizmet alabilir.

İftira suçu, hukuka aykırı bir durum olmasından dolayı pek çok kişi böyle bir duruma maruz kaldığında hukuki anlamda hakkını arayabilir. Ayrıca suç kapsama altına girmese de hukuka aykırı olduğu için böyle bir durumda yine kişi dava açılabilir. Kişi herhangi bir iftiraya maruz kaldıysa bu konuda alanında uzman bir avukat aracılığıyla hakkını arayabilir. Ceza avukatı İzmir bu anlamda sağladığı avukatlık hizmetleri ile birlikte iftira suçuyla alakalı açılan davaların daha kolay ve kişinin lehine sonuçlanmasını sağlar. İftira suçu özel olarak düzenlenmiş bir suç tipi olmayıp herkes suçun mağduru da faili de olabilir. Bu suç yazılı ya da sözlü şikayetler karşılığında davaya konu olabilir niteliktedir. Yapılan suç duyurusunun doğru nitelikte olması gerekir. Aksi halde suç teşkil etmeyecektir. Yapılan yazılı ya da sözlü bildirimlerde kişinin gerçek isim ile beyanda bulunması şart değildir. İsimsiz ya da sahte bir isimle yapılması dahilinde de Yargıtay tarafından iftira suçunun oluştuğu kabul edilir.

İftira Suçu Cezası

İftira suçu cezası sonuçları 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası olarak sonuçlandırılabilir. Ayrıca bu iftiranın boyutu maddi eser ve delilleri uydurarak yapılan bir iftira ise yarı oranda cezanın artırılma ihtimali de bulunuyor. Bu durum neticesinde iftiraya uğrayan kişi hakkını arayarak kendisine iftira atan kişinin ceza almasını sağlayabilir.

İftira atmanın cezası hapislere sonlandırılmakla beraber aynı zamanda belli durumlarla adli para cezası ile de sonlanabilir. İftira konusunda bu iftiraya maruz kalan kişi kısa süre içerisinde suç duyurusunda bulunmalı ve hakkını arayarak avukatlar aracılığıyla kişinin ceza almasını sağlamalıdır. Dava sonucuna ya da ilerleyişine göre de cezada indirim olması da mümkündür. İftira suçuna uğrayan mağdur hakkında kovuşturma aşamasına başlanmadan öncesinde, failin etkin pişmanlık durumu söz konusu olduğu durumda verilecek ceza 4/3 oranında indirime uğrar. Eğer ki hüküm verilmeden önce etkin pişmanlık söz konusu olursa, verilecek olan ceza yarı oranda indirime uğrar.

Günlük yaşamda özellikle haklarına daha profesyonel şekilde savunabilmek ve Bu doğrultuda hakkını arayabilmek adına profesyonel hukuki hizmetlere gereksin duyulur.

İftira Suçu Zaman Aşımı

İftiraya maruz kalan kişi zaman aşımı konusunda sorun yaşamamak adına dilediği her zaman dava açabilir ve hakkını hukuki yollardan arayabilir. Şikâyet süresi bulunmamakla birlikte savcılık bu konuda 8 sene içerisinde soruşturmayı başlatmalıdır. 8 yıllık süre dolduktan sonra dava açılması söz konusu olmaz ve durum zaman aşımına uğrar.

İftira suçu TCK bu anlamda sandıkları hukuki yasal süreçlerle alakalı pek çok kişinin bu konuda maruz kaldığı iftirada hakkını arayabilmesini de sunuyor.

Alanında uzman bir İzmir ceza avukatı ile çalışmalar gerçekleştirilerek iftiraya maruz kalan kişi kısa süre içerisinde durumun sonuçlanması ile hakkını arayabilir. Avukatlar bu konuda aynı zamanda hukuki danışmanlık hizmetleri de sağladıkları için iftira suçuyla alakalı kişi dava ile ilgili süreçlerle ilgili detaylı bilgiler de edinebilir. Bu hukuki hizmetlerden yararlanarak yasal yollardan mağdur olan kişi hakkını arayarak lehine sonuçlanmasını sağlayabilir. Böylelikle iftira atan kişi cezasını almış olur.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir