Nafaka nasıl hesaplanır sorusu genellikle boşanma aşamasında olan kişiler tarafından oldukça sık sorulmaktadır. Gerek nafakayı ödeyecek olan erkekler tarafından, gerekse alacakları geçim ücreti ile hayatını idame ettirecek kadınlar tarafından sürekli olarak araştırılmaktadır. Sizlerde bu içeriğimizi dikkatle okuyarak son yıllarda yürürlüğe giren nafaka hesaplama prosedürleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nafaka Nedir? Nafaka Tutarını Kim Belirlemektedir?

İçeriğimize konu olan nafaka ücreti boşanma davası sürecinde veya sürecin bitmesinden hemen sonra maddi geçim zorluğuna düşecek olan kişiye bağlanmaktadır. Bu ücret her ay ödenmektedir ve ödenecek olan ücret mahkeme tarafından belirlenmektedir. Nafaka aylığı hukuk tarafında bir borç olarak bilinmektedir. Eğer nafaka alan eş yaşadığı ayrılıktan sonra tekrar aile birliğini kurarsa bu ücretin ödenme hali sona ermektedir. Nafaka miktarı her iki tarafında kabul ettiği sözleşme ile kararlaştırılmaktadır. Ödenecek olan nafaka nakit olarak ödenmek zorundadır ve eşler arasında var olan borçlara karşılık olarak sayılamamaktadır. Nafaka borçları diğer borçlar gibi zaman aşımına uğramamaktadır, usul olarak mahkemeye başvuran taraf borcunu karşı taraftan isteyebilir.

Nafaka Sadece Kadına Mı Ödenir? 

Halk arasında genellikle bilinen yanlış bir nokta da budur. Nafaka sadece kadınlara ödenen bir ücret değildir. Nafaka borcu mahkemenin gerekli görmesi halinde erkeklere de ödenmektedir. Eşlere ödenecek olan ücret belirli kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Nafaka ücretinin belirli bir tutarı bulunmamaktadır, bu tutar kişilerin aylık geliri ve hayat standartlarına göre belirlenmektedir. Boşanmada Nafaka Nasıl Hesaplanır hakkında diğer detayları içeriğimizin ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. Nafaka davalarında mahkeme heyeti her iki tarafında geçmişte olan gelirlerini değerlendirmeye sokar ve buna göre değerlendirme yaparlar. Nafaka davalarında son yıllarda ciddi düzenlemeler yapılmaktadır. İçeriğimizi dikkatle okuyarak bu gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çeşitlerine Göre Nafaka Hesaplama Yöntemleri 

Boşanmada nafaka nasıl hesaplanır? sorusu İzmir Boşanma Avukatı tarafına sıklıkla yönlendirilen bir sorudur. Bu kategoride ne çok sorulan bir diğer soru ise nafaka artışı nasıl hesaplanır sorusu olmaktadır. Takipçilerimizden gelen soruları profesyonel bir şekilde sizler için cevapladık.  Yoksulluk- Tedbir- İştirak Nafakası hesaplama yöntemleri hakkında işte detaylar.

 Tedbir Nafakası Nasıl Hesaplanır? 

Tedbir nafakası hesaplaması yapılması için öncelikle eşlerin boşanma aşamasında olmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ilgili mahkemeye başvuran eşlerin mali durumlarının incelenmesi gerekmektedir. Konu ile ilgilenen Cumhuriyet savcılığı bankalara ve mal müdürlüklerinden tarafların mali durumlarını gösteren yazılı bilgiler talep etmektedir. Bu araştırmaların sonucunda kişiler arasındaki gelir durumu farkları tespit edilir. Eğer ki eşlerden bir tanesinin geliri hiç yoksa günümüzde hayatını idame ettirecek kadar bir nafaka bedeli belirlenmektedir. Nafakayı ödemekle yükümlü olan kişilerin belirlenen miktarlara itiraz etme hakkı bulunur. Yapılan itirazların konusu nafaka miktarının azaltılması veya arttırılması şeklinde olabilir.

nafaka hesaplama

İştirak Nafakası Nasıl Hesaplanır? 

İştirak nafakası boşanma davası sonucunda çocukların velayetinin bulunduğu kişiye ödenmektedir. Bu ödeme çocukların giderlerinin ortak bir şekilde ödenmesi için oluşturulmuş bir nafaka türüdür. İştirak nafakası alabilmek için öncelikle dava açılması gerekmektedir. İlgili davayı açacak kişiler Medeni Kanun Madde 329 da belirtilmiştir.

Medeni Kanun Madde 329: 

  • Çocukların vasileri,
  • Fiili olarak çocuklara bakan eşler,
  • Çocuklara bakmak için atanan kayyumlar,
  • Ayırt etme gücüne sahip çocuklar talep edebilmektedir.

İştirak nafakası hesaplaması yapılırken çocukların maddi gereksinimleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu koşulların yanında bu nafakayı ödeyecek olan tarafında maddi gücü göz önünde bulundurularak bu ücretin belirlenmesi yapılmaktadır. İştirak nafakalarına diğer nafaka haklarında olduğu gibi itiraz edilebilmektedir. Bu itirazlar şekil olarak diğerlerine birebir benzemektedir. Bu nafaka türünde de yapılan itirazlar ücretin arttırılması veya azaltılması yönünde yapılmaktadır.

nafaka hesaplama

Yoksulluk Nafakası Nasıl Hesaplanır? 

Yoksulluk nafakası hesaplama aşamasında yararlanılan bir formül bulunmamaktadır. Bu nafaka türünün ödemesi aylık düzenli olarak yapılacağı için ödemeye yapacak olan eşin maddi durumu araştırılmaktadır. Yapılan bu araştırmaya ek olarak nafakada alacaklı olan tarafında da aylık giderleri ortalama olarak hesaplanmaktadır. Tüm bu hesaplamaların sonucunda taraflardan bir tanesine diğerine her ay düzenli olarak ödemek şartıyla yoksulluk nafakası bağlanır. Taraflar kendi aralarında anlaşırsa veya teklif ederlerse bir kereliğine bu ücreti toplu ödemek isteyebilirler. Ödenecek olan bu ücret mahkemeye sunulmakta ve gerekli hesaplamalar tekrar bu ücret üzerinden yapılmaktadır.

Nafaka artışı nasıl hesaplanır sorusuna yanıt olarak: Nafaka artışları belirli periyotlarla kişilerin ulaşım, giyim, yakıt ve barınma gibi ihtiyaçları hesaplanarak tekrardan güncellenmektedir. Yoksulluk nafakasında yetersizlik hisseden taraf nafaka artış davası açma hakkı bulunmaktadır. Eğer ki nafaka alan tarafın maddi durumunda gözle görülür iyileşmeler olursa nafaka ödemesi sonlandırılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra haysiyetsiz yaşam içerisinde bulunmak, yeniden evlenmek gibi durumlarda nafakanın da sona ermesi söz konusudur.

Boşanmada Nafaka Hesaplama

Boşanma türünde birçok konuda uzlaşma sağlanamadığından, hâkim nafaka talep eden tarafın ihtiyaçlarına göre miktarı ekonomik ve sosyal tüm faktörleri göz önünde bulundurarak belirlemektedir. Nafaka artırımı talep edilmesi durumunda: nafaka ödeyen kişinin takılıp kalmaması için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan ÜFE ve TÜFE oranı esas alınarak artırılan tutar hesaplanır. Nafakanın nasıl hesaplandığı sorusundan yola çıkarak, nafaka miktarının belirli bir sınırda tutulmasına gerek yoktur. Nafaka alan taraf bu tutarda onu hayatta tutamazken, nafaka ödeyen tarafın mali durumuna bağlı olarak küçük bir miktarın asgariye bağlandığı durumlar olabilmektedir.

Nafaka hesaplanırken açılan boşanma davasının türü de bir etkendir. Boşanmanın genel sebeplerinden biri ağır geçimsizlik, özel boşanma sebeplerinden biri de eşlerden birinin karşı cinsle ilişki kurmak için sadakat kurallarına uymamasıdır. Bu sebepten süresi içinde açılan özel boşanma davalarında nafaka hesaplaması da değişecektir. Tüm bunlarla birlikte boşanma davasının içerdiği konu ve tür de nafaka hesaplamasında dikkate alınacak bir ölçü birimidir.

İzmir En iyi Boşanma Avukatı 

Boşanma, nafaka gibi işlemlerde istenilen sonucuna ulaşmak için öncelikle bu konularda deneyimli bir avukatlık bürosu ile çalışmanız gerekmektedir. İzmir boşanma avukatı olarak sizlere tüm aşamalarda yardımcı olmak isteriz. Nafaka hesaplanırken göz önünde bulundurulacak taraflarınızı analiz ederek mahkemeye sunuyor ve almanız gereken tüm haklarda yardımcı oluyoruz. Tüm bunların yanı sıra İzmir en iyi boşanma avukatı statüsüne sahip olarak evlilikleriniz ile alakalı hukuki süreçleri mümkün olan en kısa süre içerisinde sonlandırılması için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir