Çiftlerin evlenirken hiç düşünmediği bir durum olan boşanma günümüzde epey yaygınlaşmıştır. Şiddetli geçimsizlik, hakaret gibi pek çok sebepten ötürü boşanma talepleri bulunmaktadır. Evliliğin bitmesiyle beraber çiftlerin bir takım hakları mevcuttur. Bu hakların eksiksiz, tam manasıyla savunulması için boşanma avukatlarına ihtiyaç duyulur. Aksi halde çiftlerin her konuda zarara uğraması söz konusu olmaktadır. Boşanma davalarındaki en önemli süreç hazırlık süreci demek doğru olacaktır. Çoğu birey ilk defa boşanma durumu ile karşı karşıyadır.. Bundan dolayı bireylerin mahkeme sürecindeki, istenilen belgeler hakkında tecrübesi bulunmamaktadır. Evrakların eksiksiz, sürecin daha kısa sürmesi için tüm şehirlerde olduğu gibi İzmir boşanma avukatı da bulunmaktadır. Boşanma konusunda profesyonellerden yardım almak hem sürecin hızınızı kaybettirmez hem de hiçbir hak kaybı yaşanmadan sürecin tamamlanmasını sağlar. Tarafların arzu ettikleri sonuçlara varabilmeleri adına İzmir ve çevre illerinde profesyonel boşanma avukatları tarafından hizmetler sunulmaktadır. Boşanma süreçlerinin bir avukat tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Aksi halde geri dönüşü olmayan hatalar ile karşılaşmak mümkündür.

İyi Bir Boşanma Avukatı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir boşanma avukatının en önemli özelliklerinden biri müvekkili ile iyi bir bağ kurabilmesidir. Boşanma avukatlarının davaya tam anlamıyla hakim olabilmesi adına  karşı taraf ile arasındaki bağın kurulması çok önemlidir. Kurulan bağ daha etkili bir iletişim sağlar. Dava sonucunu etkileyecek unsurlardan biri ise etkili bir iletişim kurmaktır. Bununla beraber bilgi toplama ve sunma konusunda da müvekkil ve avukatın sağlıklı bağ kurması oldukça önemlidir. Bilginin sadece elde edilmesi yeterli değildir. İyi bir sunumla birleşmesi davaya daha fazla fayda sağlamaktadır. Hukuki bilgi konusunda yeterlilik ve deneyim iyi bir boşanma avukatı özelliklerini kapsamaktadır. İyi bir boşanma avukatının bir diğer özelliği ise şeffaf olmasıdır. Dava sürecinde müvekkilini yeteri derecede bilgilendirmelidir. Dava ile ilgili konularda müvekkilin hızlı ve net olması dava sürecini doğrudan etkiler ve avukatın davaya müdahale etmesi açısından oldukça önemlidir. Boşanma avukatının bu bilgilere sahip olmasının yanında birde uyguluyor olması, iyi bir boşanma avukatı olduğunun göstergesidir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Taraflardan bir kişinin gerekçesini bildirerek boşanma dilekçe vermesi dava sürecini başlatır. Bu süreç esnasında mahkeme ilgili kişilerden deliller talep eder. Birlikte hareket ettiğiniz İzmir boşanma avukatı  deneyimlerini ve tecrübelerini müvekkiliyle paylaşması  süreyi olumlu yönden etkileyerek kısaltmaya sebep olabilir. Boşanma davaları birçok gerekçeye göre değişkenlik göstermektedir. Davanın açıldığı yere, davanın çeşidine, açılma sebebine göre değişmektedir. Davaya ek konu olan gerekçelerin karmaşıklığı dava süresini olumsuz yönden etkiler ve sürenin uzamasını sağlar. Bununla beraber davaya uzman ve deneyimli bir boşanma avukatının müdahil olup olmaması da süreci doğrudan etkilemektedir. İyi bir boşanma avukatının, süreci daha etkili yürütmesi için konuya hakim olması dava süresini kısaltır.

Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Çiftlerin evlenirken hiç hayal etmediği şeylerden biri olan boşanma günümüzde ne kadar istenilmese de mevcuttur. Boşanma davaları iki kısma ayrılır. Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarına göre daha az sürmektedir. Anlaşmalı boşanma davası tarafların dava hususunda tam bir mutabakat sağlamasıdır. Dava esnasında anlaşmazlıkların oluşmasıyla, çekişmeli boşanmaya dönmesi de bilindik meselelerdendir. Çekişmeli boşanma davası ise tarafların dava sonucu nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi hak paylaşımlarında anlaşmazlık yaşamasıdır. Dava esnasında bu tür anlaşmazlıkların giderilmesiyle de dava anlaşmalı boşanma sürecine dönüşebilir. İzmir boşanma avukatı taraflara daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalar sürdürmektedir.

Daha fazla detaylı bilgi almak için aile-hukuku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir