Günümüzde herkesin sıklıkla kullandığı sosyal medya bazı dönemler özel hayatın gizliliğini ihlal bölgesi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çoğunlukla kişilerin rızası alınmadan bir fotoğraf yayınlanması ya da bir ses kaydının yayınlanması gibi bir durum ile karşılaşılmaktadır. İnternet ortamında özel hayatın gizliliğinin ihlali oldukça yaygın bir durumda bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin sosyal medya hesapları dâhil birçok mecra da takip edildiği düşünceleri kişilerin akıllarına gelmektedir.

Genellikle sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ve günden güne daha da önem kazanması birçok konu da Özel hayatın gizliliği kazanımları kavramlarını biraz daha ihlal ederek ilerletildiğini göstermektedir. TCK 134. Maddesi gereğince de belirtilen suçun nitelikli hali olarak kanun maddeleri içerisinde yer almaktadır. Özel hayatın ihlal edilmesi kavramın özel ve tam olarak benimsenmesi gereken bir durumdur.

Toplum İçinde Özel Hayatın İhlali

Bireyin toplum ile iç içe olması markete ya da alışverişe gitmesi özel hayatın gizliliği içerisinde var olan bir durum değildir. Bu halde iken fotoğraflarının çekilmesi bir gizlilik ihlali değildir. Ancak kişinin toplum içerisinde üzerine yerleştirilen bir ses kaydı ile telefon görüşmelerinin kayıt edilmesi bir suçtur. Bilgisi dışında özel hayatına doğrudan müdahale yapılmaktadır.

Kişinin başkaları tarafından bilinmesini istemediği her türlü bilgi özel hayatın ihlali olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle özel hayatın gizliliğini ihlal suçu Yargıtay kararları da bu görüşü destekleyen kararlar ile topluma yön vermeyi hedeflemektedir. Günümüzde sosyal medya aracılığı ile hemen herkes için bir yayın aracı konumunda olan instagram ya da facebook gibi sayfalar kişilerin fotoğraflarıyla dolmaktadır Bu fotoğrafların kişinin bilgisi dışında başka bir mecrada kullanılması ise Özel hayatın dokunulmazlığını ihlal etmek anlamı taşımakta ve bu nedenle suç oluşturmaktadır.

Özel Hayatın Gizliliği İlkesi Hangi Durumlarda Geçersizdir?

Toplumsal olayların araştırılması durumunda birçok konu ve detay araştırılması gerekiyorsa bu tip durumlarda özel hayatlarına müdahale edilen kişilere karşı bu müdahale geçersiz sayılmaktadır. Söz konusu olayda toplum yararı için bir işlem uygulanıyor olması sebebiyle kişilerin bazı bilgilerinin ifşa istenmeyerek ifşa edilebiliyor olması bu duruma bir örnektir.

Daha açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse bu şekilde toplum yararı gözetilerek bir kişinin ev adresi sosyal mecralarda yayınlanması bu duruma tam olarak bir örnektir. Aranan bir suçlunun adresinin yayınlanması ve o fotoğrafta görünen kişilerinde ev adreslerinin söz konusu bölge olduğunun gösterir fotoğraf sosyal medyada yayınlansa bu durum toplum yararı sebebiyle özel hayatın gizliliğini ihlal suçu Yargıtay kararları içinde açıklanan gizlilik ilkesi gereğinin dışında kalabilecek bir durum olacaktır.

Günümüzde Özel Hayatın Gizliliği

İnternet dünyasının yaşam alanlarına hızlı olan girişiyle birlikte yaşam kalitesi son derece hızlı bir değişime uğradı. Bu nedenle internet tüm kişiler için önemli bir nokta hatta odak haline günden güne gelmiş olmaktadır. Günümüzde birçok kişi için sosyal medya vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hemen herkes için birçok fotoğraf ve video karelerini bu alanlarda bulmak son derece kolay bir hal almaktadır.

Kişilerin tercihlerini yansıttığı sosyal medya hesaplarında bir kişinin videosunu farklı mecralarda yayınlamak söz konusu yayın sahibinden onay alınması ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle hemen herkes için oldukça önemli bir detay oluşturmaktadır. Özel hayatın dokunulmazlığını ihlal etmek günümüzde suç unsuru teşkil eden önemli bir suç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kişilerin rızası olmadan fotoğraf ya da videolarını yayınlamak özel hayatın ihlali olarak değerlendirilmektedir.

Alanında uzman İzmir bilişim avukatı için bizimle iletişime geçiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir