sartli-tahliye-sartlari-nelerdir

Hükümlü kişilerin şartlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu duruma dair detaylar ilgili kanun maddesinde belirtilmiştir. Şartlı bir şekilde tahliye edilme durumu olan hükümlü, iyi halli bir şekilde infaz etmiş olma koşulunu yerine getirmelidir. Bu koşul iyi hal şartı şeklinde tanımlanabilir. Hükümlü kişilerin cezaevindeki iyi hali şartlı tahliye durumunda göz önünde bulundurulur. Bu durum kişinin sosyal hayat içerisindeki uyumu ve topluma kazandırılması konusunda önemlidir.

Şartlı tahliye şartları arasında aynı zamanda kanunda belirtilen sürede cezanın infaz edilmiş olmasına da ihtiyaç duyulur. Bu süreler kanunlar kapsamında açık bir şekilde belirtilmiştir. Belirtilen sürede cezasının bir kısmını infaz eden kişiler bu süre boyunca iyi halli ise şartlı tahliyeden yararlanabilir. İzmir ceza avukatı aracılığı ile bu imkândan yararlanmak ve gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol edilmesi mümkündür.

Şartlı Tahliye Nedir?

Şartlı tahliye bir hükümlünün cezasının infaz süresinde iyi halli olması durumunda bazı diğer unsurların da dikkate alınması ile şartlı bir şekilde tahliye edilmesine denir. Genel olarak hapis cezası, kişilerin suçlarının karşılığı olarak verilir. Suçlular hapis süresinde rehabilite edilir ve topluma kazandırılmaya çalışılır.

Kanunda belirlenen süre boyunca cezasını çeken ve bu süreçte iyi halli olarak nitelendirilen kişiler kalan cezalarını şartlı tahliye kapsamında tamamlar. Yani özgür olur. Şartlı tahliye olmak isteyen hükümlüler için İzmir ceza avukatı tarafından gerekli işlemler yapılabilir. Avukattan yardım alarak gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığı öğrenilebilir ve hükümlü şartlı tahliye edilebilir.

Şartlı Tahliyeden Kimler Faydalanabiliyor?

Şartlı tahliyeden kimlerin yararlanabileceğine dair gerekli koşullar kanun kapsamında açık bir şekilde belirlenmiştir. Bir hükümlünün şartlı tahliyeden yararlanabilmesi için kanunda belirtilen süre kadar cezanın çekilmiş olması gerekir.

 Aynı zamanda bu infaz süresi kapsamında hükümlünün iyi halli olması şartı da aranır. Koşullu salınmadan yararlanabilecek olan kişilerin bu koşulları yerine getirmesi gerekir. Koşulları yerine getiren kişiler İzmir ceza avukatı aracılığıyla yardım alabilir ve şartlı tahliye olabilir. Şartlı tahliye kapsamında hükümlü, kalan cezasını özgür bir şekilde tamamlar.

Şartlı Tahliye İçin Gerekli Olan Süre Koşulu

Koşullu salıverilme imkânından yararlanmak isteyen veya bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler şartlı tahliye sürelerini merak edebiliyor. Bu süreler mahkûmun suçuna göre değişkenlik gösterir. Ağırlaştırılmış müebbet cezalıları 30 yıl, müebbet hapiste 24 yıl, diğer süreli cezalarda ise cezanın üçte ikisinin infaz kurumunda çekilmiş olma şartı aranır.

Bununla birlikte birden fazla müebbet cezasında 30 yıl, birden fazla ağırlaştırılmış müebbette 36 yıl, bir müebbetle birlikte süreli hapis cezasında en fazla 30 yıl infaz kurumunda cezanın çekilmiş olması gerekir. Mahkûmun birden fazla süreli hapis cezası olduğu takdirde ise en fazla 28 yıla kadar cezanın çekilmiş olması gerekiyor. Tekrar belirtmek gerekir ki bu süreler içerisinde iyi halli olma şartına da ihtiyaç duyulur. Kanunda belirtilen sürelerde iyi halli olan hükümlüler şartlı tahliyeden yararlanma imkânına sahip olabilir.

Şartlı Tahliye Kararının Geri Alınması Mümkün mü?

Koşullu salıverilme kararı çeşitli durumlarda geri alınabilir. Bir hükümlü şartlı tahliye olduktan sonra eğer bir suç işlerse koşullu salıverilme kararının geri alınması durumu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda sorumluluklarını yerine getirmeyen hükümlülerin şartlı tahliyesi de geri alınabilir. Belirtmek gerekir ki şartlı tahliye hakkı sadece bir kere sunulur.

Yani bir hükümlü, şartlı tahliyeden yararlandıktan sonra suç işleyerek yeniden hapse girerse bir daha koşullu salıverilmeden yararlanması mümkün olmaz. İzmir ağır ceza avukatları bu konuda hükümlülere yardım ediyor. Avukatlar şartlı tahliye işlemlerini tamamlar ve gerektiği durumlarda geri alınma kararına itiraz eder. Eğer hükümlü, geri alınmanın haksız yere olduğunu düşünüyor ise avukat aracılığı ile itiraz etmesi mümkündür.

Şartlı tahliyeden yararlanan hükümlülerin yeniden hapse girmemesi için çok dikkatli olması gerekir. Yapılan bir hatada tekrar hapse girme durumu söz konusu olduğu için bir daha suç işlememeye dikkat etmek önemlidir. İzmir ceza avukatı aracılığı ile şartlı tahliye için gerekli işlemler yapılabilir. Gerekli şartları yerine getiren kişiler iyi halli bir şekilde cezasının kanunda belirtilen süre kadarını çektikleri takdirde koşullu salıverilme imkânından yararlanabilir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir