Boşanacak ya da boşanmış olan anne ve babaların çocuğun kimde kalacağının belirlenmesi için açılan davaya velayet davası denmektedir. Velayeti alan ebeveyn çocuğun, eğitimi, bakımı ve birçok şeyiyle ilgilenmek zorundadır. Elbette velayet sadece bir kişide kalmayabilmektedir. Tarafların çocukları ne sıklıkla görmesi gerektiğini belirleyen süreçte olmaktadır. Anne ve babanın anlaşamaması durumunda velayet davaları uzayabilmektedir. Peki velayet davası nasıl açılır? Velayet davası açmak için şu gibi adımları izleyebilirsiniz;

  • Velayeti açmak için öncelikle aile mahkemelerine dilekçe verilmelidir. Aile mahkemesi olmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerine başvurulmaktadır. 
  • Açılan dava sonucunda yetkililer her iki ebeveynin evine pedagog ya da sosyal hizmetlerinde çalışan uzmanları göndermektedir. Bu pedagoglar ya da uzmanlar ev ortamını ve çocukla ebeveyn ilişkisini inceleyip rapor haline getirmektedir. Bu rapor ise mahkemede büyük etken olmaktadır. 
  • Velayet davasında ebeveynler neden çocukları kendi tarafında kalması gerektiğini açıklayacak bir savunma hazırlamalıdır. Kendilerini savunacak bir avukat ile çalışmak mümkündür. 
  • Velayet davalarında en önemli unsur çocuktur. Eğer çocuk belirli bir yaşa gelmiş ve taraf seçebilecek durumda ise hakim çocuğa hangi ebeveynde kalmak istediğini sormaktadır. Çocuğun taraf seçmesi davanın yönünü değiştirebilmektedir. 

Velayetin Kimde Kalacağı Hangi Faktörlere Göre Belirlenmektedir? 

Boşanma sonrasında çoğu ebeveynler tarafında anlaşmazlık doğmakta ve bunun sonucunda velayet davası açılmaktadır. Ancak boşanma sonrasında eşlerin uzlaşması durumunda dahi velayetin kimde kalacağının belirlenmesi için hakim karar vermektedir. Çocuk mahkemesinde yetkili olan hakimler velayetin kimde kalacağını belirlemek için çocuğun menfaat ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak çocuk için en doğru kararı vermektedir. 

Velayet davalarında genellikle 0 ila 4 yaş arasındaki çocukların anne bakımına ihtiyaç duyduklarından velayet anneye verilmektedir. Fakat bu yaş aralığında olan çocukların velayeti anneye verilirken; ev ortamının, mesleğini, kazandığı para miktarını ve yaşam tarzı gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmaktadır.

4 ile 7 yaş arasındaki çocukların anne bakımına halen daha ihtiyaç duyduğundan velayeti de anneye verilmektedir. Ancak anne çocuğa bakamayacak halde ve annenin çocuğuna zarar verilebileceği durumlar söz konusu ise velayet babaya verilmektedir. 

6 ila 12 yaş aralığındaki çocukların yeni okula başlama durumu söz konusu olduğundan, okul çağındaki çocuğun velayeti de anneye verilmektedir. Fakat baba çocuğun eğitim ihtiyacını daha iyi karşılayabilecek durumda ise velayet babaya verilmektedir. Çocuğun iyiliği ve menfaati her yaşta göz önünde bulundurulmaktadır. 

12 ila daha büyük yaşlarda olan çocuklar belirli olgunluğa erişmelerinden dolayı taraf seçebilme hakları bulunmaktadır. Ülkemizde çocuk mahkemelerinde on iki yaşını tamamlayan çocukların pedagoglar eşliğinde görüşünü belirlemesine hak tanımaktadır. Bu görüş ise davanın seyrini oldukça değiştirebilmektedir. Fakat sonuç olarak çocuğu en iyi şartlarda ihtiyaçlarını karşılayabilecek ebeveyne verilmektedir. 

Velayet Değişikliği Davası Hangi Durumlarda Açılabilmektedir?

Evlilik sürecinde çocuklar ve ebeveynler aynı ev içerisinde yaşamını sürdürmektedir. Fakat boşanma sonrasında çocuğun taraflarla ne kadar görüştüğü ya da kesin olarak hangi ebeveynde kalacağını kararlaştırmak için velayet davası açılmaktadır. Velayet davası sonrasında velayet değişiklik davası açılabilmektedir. Ancak bu değişikliği talep etmek için çocuğun durumunda menfaat zedelenmesi meydana gelmelidir. Türk Kanununa göre velayet değişiklik davası şu gibi durumlarda açılabilmektedir;

  • Velayet verilen tarafların farklı biriyle evlenmesi durumunda değişiklik davası açılabilmektedir. Fakat bu yeni evlilik sonucunda çocuk mağdur olmayacak ya da çocuğun menfaati olumsuz şekilde etkilenmiyorsa aynı ebeveynde kalabilmektedir. 
  • Velayet verilen tarafın ölmesi durumunda,
  • Velayet hakkına sahip olan ebeveynin farklı ülkeye gitmesi durumunda velayet değişiklik davası söz konusu olabilmektedir.

Daha fazla detaylı bilgi almak için aile hukuku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir